duminică, 4 octombrie 2009

Rasfoind cartea amintirii...

Draga mea,



Realizez astazi ca avem 5 ani de cand ne cunoastem,5 ani de cand ne leaga o frumoasa prietenie,5 ani plini cu amintiri. Cat de frumos a fost sa cresc psihic si fizic alaturi de tine.

Imi amintesc acea prima zi de scoala. Pareai atat de ciudata,dar totusi aveai o privire calda,un acel ceva care cheama. Din prima clipa m-am simtit atasata de tine,iar fundatia prieteniei noastre se punea inca de pe atunci. Desi abia ne cunosteam aveam incredere una in alta,ne completam,ne distram impreuna. Ne placeau chiar si aceeasi baieti:)).Partea buna e ca nu eram sincronizate in chestia asta,deci nu ajungeam niciodata sa ne certam in privinta lor.

Inca mai am acea fotografie din clasa a6a,desi anul trecut ma implorai sa o arunc,mi-ai oferit chiar alta poza in schimb. Dar sunt de nemutat. Pastrez poza in locul meu secret si iubit.


Mi-e dor de noptile in care dormeam la tine sau tu la mine,si vorbeam pana la 5 dimineata vrute si nevrute. Mi-e dor sa te gadil cum numai eu stiu,iar tu sa ma implori razand sa te las in pace. Mi-e dor de vara anului 2008,cand am stat la tine o saptamana,o saptamana de care imi voi reaminti mereu cu drag. Regret ca nu mai am toate pozele din acea noapte,doar cateva. Mi-e dor de noptile festivalului,cand am facut atatea. Satanistele de noi,reusim sa speriem o maicuta,fara intentie,cand relatam cum vom incendia o biserica. Sau Viorel: "Ni-i dor di Nirvana!":x si de atunci am asa un drag de el.


Vreau sa iti spun cat de mult regret ca nu am putut veni anul trecut la piesele tale de teatru,dar promit ca anul acesta voi remedia situatia. Am realizat ca tu esti mult mai importanta pentru mine decat micile dileme in care voi intra cu dirigu. Stiam deja cat de mult valorezi pentru mine,dar m-am lasat orbita de grijile infime.




Iti multumesc ca mereu ai fost acolo cand am avut nevoie de tine,desi poate trebuia sa fii in alta parte,si neglijai atunci alti oameni. Iti multumesc ca ai venit sa ma vezi dansand. Mi-ai dat atata incredere,mereu imi dai. Intotdeauna mi-ai dat cele mai bune sfaturi,doar ca uneori eu n-am urechi sa ascult,ma scufund in incapatanarea mea,in ideile mele fixe. Incerc acum sa ma schimb putin in bine. Sa fiu mai flexibila. Stii ca nu imi e usor,dar am sa incerc. Si am meditat asupra celor ce mi-ai zis in noaptea de vineri si ai avut dreptate. Imi cer scuze ca eram agitata si negativista. Am sa incerc sa fac acele lucruri. Sunt sigura ca totul va fi mult mai bine.


Datorita tie sunt ceea ce sunt astazi[partile bune]. Te iubesc,scumpa mea! Esti cea mai buna prietena pe care o poate avea cineva. Cea de care am eu nevoie. Iti multumesc ca esti cu picioarele pe pamant in locul meu,cand eu zbor printre nori. Ca esti acolo cand sufar,cum poti tu. Ca ai rabdare cu mine,desi stiu ca asta nu e un lucru usor.


Si am atatea sa iti mai spun...Iti amintesti toate lucrurile in care ne-am initializat impreuna?Iti amintesti vara minunata de care am avut parte,plina de probleme,dar geniala totusi. Iti amintesti de zile din scoala generala,cand veneai inainte de scoala la mine,si mancam si vorbeam atatea? Iti amintesti cand minteam doar ca sa putem merge la rockoteca?Iti amintesti de orele de engleza,cand vorbeam atatea in prima banca,in engleza,ca doar asa ne lasa profa?Iti amintesti de noaptea aia cu "Uai!"?Iti amintesti...Iti amintesti de tot? Eu da.


La multi ani,multi,multi inainte! Pentru ca vor fi!
Cand mergem sa bem in cinstea noastra?

Cu stima,
a ta prietena,Eu.

2 comentarii:

Iri spunea...

Ce frumos!...Frumoasa prietenie!...Se simte dragostea pana la mine..;)).. ce comic... in dreapta scrie..."spionez pe":)).. si-s si eu pe acolo=))... ce esti tu de fapt?... sherlock holmes?... sau ca sa sune mai fain:-?... sancho holmes :)) :>...

Bogdan Epureanu spunea...

Pot spune ca prietena ta e norocasa sa aiba o prietena ca tine. :)