duminică, 13 septembrie 2009

Numărătoarea inversă începe!


Mai este o zi şi începe şcoala!

Îmi pare bine...Îmi pare rău....Dar asta nu contează,pentru că ei nu îi pasă,tot vine.Îmi pare bine că începe şcoala pentru că îmi lipsesc unii colegi,unii profesori,unele materii,peripeţiile din timpul anului. Sunt curioasă în privinţa noilor profesori,noilor materii,noilor încercări care mă aşteaptă.

Îmi pare rău pentru că libertatea mea se diminuează considerabil,am să mă vad mai rar cu prietenii de la alte licee şi cu cei care pleacă la facultă.Regret,pentru că printre acele persoane care pleacă la facultă se află şi una foarte importantă pentru mine.Dar asta este...

Deşi iniţial nu îmi doream să înceapa şcoala şi mă îngrozea gândul că se apropie cu paşi repezi. Acum mă bucur pentru că vine şi chiar o aştept...Indiferent de ce dorinţe aş avea eu sau oricine altcineva dintre voi,ea tot va începe.Eu cred că e mai bine să o aştepţi şi ea să vină,decât dacă te împotriveşti şi eşti învins pentru că ea începe...Am şi eu orgoliul meu...Iar şcoala nu e chiar aşa rea,deşi la început suntem îngroziţi de ea,iar pe parcursul ei ne plângem cât de dificil este....eu prefer să rămân mereu "un şoarece de bibliotecă",decât să muncesc...pentru că atunci lucrurile se complică considerabil.Dar din păcate nici în această privinţă nu am ce face,fie că vreau,fie că nu,tot trebuie să cresc în ani,dar am dreptul să aleg daca îmi păstrez sufletul de copil.Şi ghiciţi ce...eu vreau să rămân un copil si la 100 de ani:D

Un alt motiv pentru care aştept începerea şcolii este vacanţa de vară care vine după trecerea anului şcolar>:)...sunt şmecheră:-"

Alte motive sunt excursiile din timpul anului[ador să călătoresc],aproape de sfârşitul şcolii am să împlinesc 17 ani...şi abia aştept să pot fredona la infinit melodia "17 ani...."[de Vama]...apoi abia aştept să merg în Iaşi:x...etc.

Astăzi este 13 septembrie,vă rog nu vă lăsaţi stresaţi de această cifra 13...Mulţi dintre voi tindeţi să o consideraţi cu ghinion,deşi nu aveţi nici o dovadă...Voi singuri dacă gândiţi că ziua de 13 vă va purta ghinion contribuiţi la ruinarea zilei [ca să întelegeţi ce vă spun vă recomand să vizionaţi filmul The Secret].Deci bucuraţi-vă de ziua de azi!

O zi faină! pentru că 13 poartă noroc:d...cel puţin în cazul meu...poate pentru că eu nu îl consider deloc un număr ghinionist...

Niciun comentariu: