Cerneală,murdară. O pată de-o palmă,
Pe foaia prea albă.
Coliziune secundară.
Un vis de o noapte,
Pe o plajă din Vamă.
Trăiri minunate,
Le vom conserva pe toate.
Şi plouă alene prin luna lui mai,
Ne spală pe noi,dureri sufocante.
Şi curg la vale speranţele acumulate,
Distanţa şi timpul ucigând simţirea.
Rătăceşti cu inima înnecată,
Aşteptând un salvamar s-o rescoată
În soarele dulce al lumii terestre,
Extraterestre,purtări indecente.
Auzi un "tic-tac"înăuntru,
Simţi pulsul izgonind impulsul,
Un nou cod Morse de descifrat
Pentru un detectiv calificat.
Şi scap!
M-am cam demonizat
Şi m-au descalificat,
Din lumea prea cruda.
Tic-Tac...Tic-Tac
Secundarele nu tac.
Timpul nu stagnează,
Materia-mi regenerează.






Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu