duminică, 19 aprilie 2009

Concepţii adânci


Adolescenţa,un prag frumos al vieţii.
O vârstă critică, se spune
Condusă de purtări nebune,
În care, parcă, te lupţi cu lumea toată.

Anturajul guvernează,
Maturitatea contează,
Incertitudini câte vrei,
Bazate pe confuzele idei.

“Sex,Drugs and Rock’n Roll”
Citeşti pe buzele tuturor.
Şcoala nu prea mai contează,
Lumea se modernizează.

Te urci prea sus,
Pe un nor prea dus,
Şi te prăbuşeşti dureros,
Într-un paradis monstruos

Iubeşti şi Suferi,
Plângi şi Crizezi,
Rătăceşti haotic
Pe căi străine.

Şi te trezeşti că eşti major,
Responsabil de-a ta soartă,
Obligat să te maturizezi subit,
Şi să-ţi întemeiezi a ta viaţă.

Cu toate acestea spun cu drag,
Iubesc această vârstă de 16 ani.
Cu puţine urcâşuri şi multe coborâşuri
Dar originală şi specială.

2 comentarii:

Unknown spunea...

Tu,copchila lui Dumnezeu!!
Extraordinara poezia:O
Omfg!!:x
Te iub.!;;)

A.D. spunea...

Si eu te iub!
as zice cva,dar apoi ne certam>:D<