Aleea acum pustie, Având ştampile de paşi.
Duce spre-o casă părăsită,împăienjenită,
Unde noi doi ne iubeam în vremurile dragi.
Pe mobila goală stă stratul de jeg,
Iar canapeaua-i acoperită de-un cearşeaf cenuşiu.
Pe podea stau încă impregnate urmele noastre de noroi,
Când în nopţile de ploaie intram încălţaţi.
Şi scârţie scările sub greutatea noastră,
Le doare reumatismul de atâta vechime.
Ne duc dorul din vremurile când mă cărai în braţe,
Şi mă duceai în dormitorul nostru matrimonial.
Această cameră ce-a fost a noastră rămâne neschimbată,
Nici timpul nu şi-a pus amprentele sale grele peste ea.
Parcă, încă aşteaptă să ne întoarcem, să fim fericiţi în ea.
Dar, sărăcuţa nu ştie că dragostea noastră s-a stins.
Adio,căsuţa dragă,mă duc şi eu printre sfinţi...






2 comentarii:
Superb.
Lucrurile pe care le-am inteles din aceasta poezie[presupun ca asta te intereseaza cel mai mult]:
1. Ti-e dor de acele clipe frumoase petrecute cu el.
2. Ti-e dor de afectiunea intensa de care ai avut parte si acum e putin mai rece.
3. Nu am inteles ultimul vers " Adio, casuta draga, ma duc si eu printre sfinti.." :-??.
In rest, e frumoasa.
Si cred ca este o greseala printre versuri, acolo la reumatism.
Reumatismul e o boala si e, oarecum, un pleonasm :" le doare reumatismul.." :-?.
Parerea mea.:-?
>:d<
draga Mello,in poezia asta nu este vorba despre mine si alex,de asta nu ai inteles ultimul vers
e doar o scena imaginata de mine.
apoi cu pleonasmul...in poezie orice e posibil:D
Trimiteți un comentariu